Téma horečka vypadá jako notoricky známé. Z každodenní praxe ale vidím, že je třeba šířit trochu osvěty a připomenout si základní věci. Je totiž stále hodně pacientů, kteří přicházejí s tím, že si naměřili teplotu 37,3°C a vzali si hned Paralen nebo ještě lépe nějaký megamax či supergrip. Dokonce jsou i tací, kteří si berou Paralen „preventivně“ když cítí, „že na ně něco leze“. Vysvětlím, proč to není pro tělo vhodné.
Teplota 37 až 38°C není horečka. Toto rozmezí nazýváme zvýšená teplota neboli subfebrilie. V tomto případě se nedoporučuje teplotu srážet.
Důvod je jednoduchý: v této situaci naše tělo aktivuje “ochrannou policii” tedy bílé krvinky, které jsou nástrojem pro boj s nevítanými mikroorganismy (bakteriemi, viry apod.). Při tomto boji tvoří organismus větší množství bílých krvinek, zejména v lymfatických uzlinách, které proto bývají nateklé a bolavé. Naběhlé uzliny lze vyhmatat nejčastěji vlevo a vpravo na krku, někdy i v tříslech.
Tím, že se pokusíme tuto zvýšenou teplotu srazit, zasahujeme našemu imunitnímu systému do řemesla a ztěžujeme mu boj s infekcí.
Teplotu nad 38°C nazýváme horečka neboli febrilie.
Zde se názory na to, zda srážet či ne, liší. Záleží na individuální snášenlivosti. Někdo se při horečce 38° už sotva hýbe a je vyčerpaný, jiný naopak horečku 38,5° stěží pociťuje. Řídila bych se tedy osobní zkušeností. U malých dětí bych doporučila horečku nad 38°C srážet. Dětský organismus je snadněji vyčerpatelný a rychleji ztrácí tekutiny.
V první řadě platí, že ten, kdo má horečku, patří do postele a měl by tam zůstat, dokud se jí nezbaví. Pro tělo je totiž velmi namáhavé bojovat proti “vetřelcům”, musí na to mít klid. Je důležité dodržovat zvýšený příjem vlažných tekutin (2-3 litry za den). Při horečce dochází k rychlé dehydrataci organismu.
Jídlo bychom měli konzumovat jen lehké, nezatěžující. Ideální je vývar, který nám navíc pomůže doplnit tekutiny.
Můžeme použít místo zábalu vlažnou koupel, kdy do vany napustíme cca 3-5 cm vlažné vody, dítě do ní posadíme a omýváme 10 minut houbičkou ve vodě namočenou. Stejně nám poslouží i vlažná sprcha. Po všech výše zmíněných postupech dítě osušíme, lehce oblékneme a za 15 minut přeměříme teplotu.
V případě potřeby celou proceduru opakujeme 3x v rozmezí dvou hodin.
Toto tzv. fyzikální snižování teploty pomocí zábalů je velmi účinné a horečka začne pomalu klesat.
Medikamentózní snižování teploty znamená použití léků – nejčastěji paracetamolu a ibuprofenu. Zde apeluji na to, abychom s léky na snižování horečky zacházeli opatrně, neužívali je v případech, kdy to není nutné.
Pokud se rozhodneme léky užít, nikdy nepřekračujeme doporučené dávkování! Mají totiž závažné nežádoucí účinky, které mohou toxicky poškodit játra a ledviny.
Máte po přečtení dojem, že je o hodně jednodušší prostě zobnout Paralen nebo Ibalgin? Anebo ještě lépe nějaký přípravek, co má v názvu … GRIP, …. MAX, …. EXTRA, který \"zaručeně pomůže\"?
Ano, máte pravdu. Jednodušší to je. My jsme totiž velmi ovlivněni reklamami a začali jsme upřednostňovat své pohodlí před vlastním zdravím. Nakupujeme v lékárně další a další chemické preparáty, kterými ládujeme svá těla. A ta potom musí bojovat nejen s vetřelci v podobě mikroorganismů, ale navíc s těmi chemickými, které jsme do těla dobrovolně dodali my sami.
Takže neztrácejme hlavu! Horečka je důležitý proces, je to součást obrany našeho těla.
Važme si svého zdraví a snažme se našemu tělu pomoci a nepřidělávejme mu práci.
Buďme trpěliví, srážejme teplotu postupně v případě, kdy je to indikované, a nechme naše tělo v klidu pracovat.
Poznámka na závěr: Při prvním naměření zvýšené teploty není nutné hned jít k lékaři. Lépe pro sebe uděláte, když zalehnete do postele a začnete spolupracovat s vaším tělem. Pokud horečka neklesne do 2 dnů anebo stoupne na 40°C, pak je dobré navštívit lékaře.
Díky za článek, až se bude hodit vyzkouším..
Děkuji Kristýno, vyzkoušejte a dejte vědět 🙂