Obezita a psychosomatika

Snažíte se, co můžete, a přesto se vám nedaří zhubnout? Jste depresivní z toho, že se stále nevejdete do starších kalhot? Máte z toho špatnou náladu? Vyčítáte si každé sousto, které sníte? Stoupáte na váhu a už dopředu se děsíte, jaké číslice na vás vyskočí? Bojíte se dát si cokoliv, protože přiberete kilogram i po půlce rohlíku?

Nemáte pravděpodobně moc rádi sami sebe, jste naštvaní na své tělo, neradi se na sebe díváte do zrcadla. Dáváte možná i někomu za vinu, že vypadáte tak, jak vypadáte. Závidíte ostatním, kteří říkají, že mohou sníst na co se podívají, a i přesto zůstávají štíhlí.

Také jste postřehli, že jsou všechny výše napsané věty plné negativismu a necítíte se dobře, když je čtete? Takhle totiž přesně vypadají myšlenkové pochody lidí, kteří se mermomocí snaží zhubnout, pohybují se v začarovaném kruhu negativních myšlenek a postojů, a tím sami sebe oddalují od dosažení vysněného cíle.

Dokud nepochopíme, že vše je v našem těle propojené, nebudeme s udržením své postavy a zdraví dlouhodobě úspěšní.

Proč jsou někteří lidé obézní a jak se k obezitě vlastně dopracovali?

Všichni dobře víme, že přejídání a nedostatek pohybu vedou k tloušťce. Kde je příjem – tam musí být logicky i výdej. Ale proč mají někteří lidé tendenci k přejídání a co je k tomu vlastně vede? Zde přichází na řadu naše psychika a psychosomatika.

Obezita poukazuje na naši podvědomou potřebu ochrany. Tělesný tuk nás chrání před nebezpečným vnějším světem. Máme své vnitřní strachy – může to být strach ze selhání, z neschopnosti naplnění vlastních snů, z nepochopení. Utíkáme od svých trápení a strachů do klidného a bezpečného světa jídla. Zajídáme tak svoji citovou prázdnotu, nenaplněnou lásku, neštěstí, zklamání, neúspěch v kariéře apod. Místo toho, aby nás někdo pohladil, vyslechl, pokonejšil, pochopil nás a řekl nám, že bude zase lépe, našli jsme si jednodušší a dostupnější formu uklidnění – jídlo.

Některé z nás mají viditelně silnější jenom boky a oblast stehen. Tato oblast může dle psychosomatiky souviset s něčím z dětství, co jsme vyloženě jako děti nesnášely ale neuměly jsme se tomu bránit. Toto vnitřní trápení si v sobě pak neseme do dospělosti a následně u nás způsobuje strachy z budoucnosti a znejišťuje nás v podstatě ve všem, co děláme.

Takové zážitky je třeba zpracovat – čím dříve, tím lépe! Uleví se nám.

Lidé se silnou dolní polovinou těla také často potřebují pociťovat jistoty a hledají je. „Mám vhodného partnera? Mám dostatek peněz? Jsem dostatečně dobrá matka, kamarádka, partnerka? Jak to bude v budoucnu? Zvládnu se o vše postarat?“ Potřebují vědět, že všechno zvládnou. A právě silné nohy mohou jakoby nahrazovat „pevné základy“, které pomohou náročné životní situace „ustát“.

Co s tím vším tedy dělat? Bohužel neexistuje pouze jedna jednoduchá rada. Je potřeba na sobě pracovat komplexně – srovnat si myšlenky ve své hlavě, pravidelně se hýbat, posilovat oslabené partie a naučit se kvalitně jíst. Naučit se mít ráda svoje tělo. Snadno se to říká, že? Ono to ale zase tak složité není, věřte mi.

Doporučuji začít tím, že se přestanete zlobit sama na sebe a začnete se mít ráda. Mít sama sebe ráda je základem všeho.

Je důležité být pozitivně smýšlející a optimistická. Věřit si, že se naše plány vydaří. Vše má svůj čas. Je také důležité netrvat na tom, že musíme stále „něco“ vlastnit (nejen fyzické věci jako majetek, peníze, ale třeba i perfektní topmodelkovské tělo, top pozice v zaměstnání atd.).

Pomůže také, když se zamyslíte nad svou minulostí, vůči komu pociťujete křivdu – rodiče, partner, kamarádka ze školy..? I když to může znít divně, těch křivd, které jsme během našich životů podvědomě i vědomě nasbírali, může být hodně. Vím, že není jednoduché takto přemýšlet, ale zkuste to!

Jakmile si uvědomíte, které křivdy to jsou, odpusťte všem, kdo vám v minulosti ublížili. Odpusťte také sama sobě a začněte se mít konečně ráda taková, jaká jste.

Přeprogramujte svoji hlavu na přemýšlení v pozitivním módu a těšte se na lepší budoucnost. Nenechte se vašimi vnitřními strachy pohltit a zastavit. Pamatujte: štěstí přeje odvážným 🙂

Neoddělitelnou součástí boje proti obezitě a celulitidě je samozřejmě pohyb a správné složení jídelníčku. Hýbejte se každý den. Více choďte. Dělejte doma dřepy, výpady, choďte po schodech, pořiďte si hůlky na Nordic walking a vyražte na svižnou procházku. Jděte si zaplavat. Dělejte cokoliv! Pohybem si nejen zlepšíte fyzickou kondici ale hlavně se při něm uvolňují endorfiny – tzv. hormony štěstí. Ty pak způsobují onen slastný pocit, který se dostaví po každé fyzické aktivitě. Nádhera!

Ze stravy se snažte vyřadit všechny potraviny, které jsou průmyslově zpracované (předvařené pokrmy, uzeniny, brambůrky, tyčinky, párky, konzervované potraviny). Tyto potraviny obsahují spoustu chemikálií, kterými si zatížíte lymfatický systém, zablokuje se tok lymfy a vy se cítíte „opuchle“. Zajděte si na lymfatickou masáž. Jezte s rozumem. Přemýšlejte nad tím, jaké „palivo“ svému tělu dodáváte. Nezapomeňte: „jsme to, co jíme“! Vyhněte se nadmíře sacharidů (cukrů). Pozor na dortíky, sušenky, sladké nápoje a podobná lákadla se spoustou kalorií. Snažte se během dne dostatečně pít – čistou vodu, vodu s citronem, lymfatický čaj. Omezte pití alkoholu.

Jak vidíte, příčina obezity je zčásti v naší hlavě, ale ne jenom tam. Je třeba začít přistupovat k našim tělům komplexně. Celostní přístup = mysl, tělo, strava. Važme si toho, že se každé ráno probudíme do nového dne. Pečujme o naše těla s pokorou, musí nám totiž sloužit několik desetiletí. A zadarmo nic není – chce to naší vůli a přesvědčení. Tak hurá do toho! Začněte už dnes a vaše tělo vám bude vděčné! Hodně štěstí!

A nezapomeňte! Změna se nestane přes noc, chce to hodně práce na sobě a svém nitru. Ale věřte mi, že to stojí za to! Pokud potřebujete cokoliv zkonzultovat, poradit nebo třeba sdílet svoje starosti a najít motivaci, neváhejte se na mne obrátit. I já jsem hledala svoji cestu a napáchala na svém těle spoustu omylů 🙂 Pro kontakt klikněte zde.

Připojte se k nám na facebooku a nechte se inspirovat zdravými rychlorecepty. Budeme se těšit 🙂

Zajímá vás psychosomatika? Slyšeli jste, že bolest lokte nebo třeba bolest v krku s naší psychikou také souvisí? Chcete odkrýt tabu s hemoroidy? Máte potíže s trávením? Víte, které ovoce obsahuje nejmocnější trávicí enzym? Švestky to nejsou! Klikněte na modré odkazy a můžete se dozvědět více!

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů