Jak jsem se díky správné stravě zbavila oparů

„Ach jo, zase už cítím to pnutí a svědění na rtu. Je to tady. Znovu?? Vždyť jsem ho měla před necelým měsícem! Jak je to možný? Já se toho oparu prostě nikdy nezbavím…“ Tak tohle je přesně to, co už si říkat nemusím. Já jsem totiž opar úspěšně porazila. Můžu vesele zahodit všechny ty léky a mastičky!

Zajímám se o vliv stravy na naše zdraví. Jsem vděčná za knihu Paula Pitchforda Přírodní stravou ke zdraví, která mi otevřela oči a dala první „aha moment“ a naději, že se oparů dá zbavit. Následným samostudiem a testováním sama na sobě jsem došla do stádia, kdy mám od oparů pokoj.

Nakonec to celé bylo jednodušší, než jsem si kdy dokázala představit.

Léčba oparu si vyžaduje hlavně změnu stravy – proč?

Bylo zjištěno, že potraviny, které obsahují vysoký podíl aminokyseliny argininu, mají vliv na častý výskyt oparů. Arginin podporuje množení herpetického viru, který opary způsobuje. Naproti tomu aminokyselina zvaná lysin působí přesně opačně (zastavuje množení viru).

Z toho plyne: zařaďte do jídelníčku co nejčastěji potraviny s vysokým obsahem lysinu.

ANO - potraviny s vysokým obsahem lysinu

 • jogurt
 • sýry
 • máslo
 • mléčné produkty
 • avokádo
 • ryby
 • drůbež (kuře, krůta)
 • hovězí maso
 • fazole

Snažím se do svého jídleníčku často zařazovat avokádo, které má nejen celkem vysoký podíl lysinu, ale také obsahuje mnoho zdraví prospěšných tuků. Z mléčných produktů používám hlavně tučné kvalitní sýry a miluji máslo. Na téměř každé jídlo sypu parmezán, který obsahuje lysinu nejvíc ze všech sýrů. Z masa mám nejraději krůtí a hovězí.

Při restování používám přepuštěné máslo ghí, které si i při vysoké teplotě zachovává vitaminy a antioxidanty.

Je třeba se nad jídelníčkem trochu zamýšlet a plánovat. Ze začátku mi to dalo trochu práce ale časem jsem si vše zautomatizovala. Nejjednodušší je přidat nějakou „ANO“ potravinu alespoň 1xdenně.

OBČAS - potraviny s vyrovnaným poměrem lysin/arginin

 • vejce
 • kakao
 • čokoláda
 • ovesné vločky
 • pšeničná mouka
 • špenát
 • kořenová zelenina (mrkev, petržel, řepa)
 • lněná semínka

Někteří lidé přecházejí na gluten free (bezlepkovou) dietu. Já osobně se snažím lepek ze svého jídelníčku eliminovat, nejsem ale 100% gluten free. Těstoviny volím bezlepkové (z červené čočky, z quinoy, rýžové).

Naučila jsem se při pečení používat místo pšeničné mouky mouku kokosovou, mouku z lněných semínek anebo rýžovou. Peču si vlastní bezlepkové pečivo.

NE - potraviny s vysokým obsahem argininu

 • ořechy (hlavně arašídy)
 • sezamová semínka a výrobky z nich (sezamová pasta tahini)

Při vaření se vždy snažím do jídla přidat potravinu, která má vyšší obsah lysinu (např. ke špenátu přidám mleté krůtí maso, polévku z červené řepy doplním zakysanou smetanou, vejce s avokádovým toastem, batátové hranolky chutnají skvěle s avokádovým dipem, čokoládové bezlepkové brownies si dávám s bílým jogurtem).

Ukázky mých oblíbených jídel, která zařazuji do svého jdleníčku. Pečivo je bezlepkové.

 

Spoustu zdravých rychlo-receptů můžete najít na mém facebooku, tak se mrkněte. 🙂

Co to je „nightshades“ a proč se jim vyhnout

Anglický název nightshades se používá pro zeleninu z čeledi lilkovitých. Tyto rostliny obsahují alkaloidy, které se podílí v těle na vzniku zánětu. Mají negativní vliv na nervový a trávicí systém. U citlivých osob mohou způsobovat bolesti hlavy, chronické bolesti svalů a kloubů, závratě, pálení žáhy, křeče v žaludku, nespavost, špatné hojení.

V době propuknutí oparu tato zelenina prodlužuje a zhoršuje průběh onemocnění. Proto je důležité se jí zejména v aktivním stádiu vyhnout.

V době propuknutí oparu VYŘAĎTE „nightshades“ zeleninu:

 • rajčata
 • papriky (včetně chilli papriček, habanero a cayenského pepře)
 • lilek
 • brambory

Dále se vyhněte těmto potravinám:

• kečup

• průmyslově zpracované potraviny (uzeniny, předvařená jídla, konzervy)

• cukry a sladké potraviny (sladké pečivo, sušenky, sladké nápoje)

• chilli, curry, paprika koření

• kofein, alkohol a tabák

Jaké doplňky stravy vám pomohou

Existují různé doplňky stravy, které obsahují lysin. Některé jsem vyzkoušela. Dá se sehnat čistý lysin nebo lysin v různých kombinacích (s vitaminem C, se zinkem atd.) Já za sebe mohu doporučit tento přípravek, který mi vždy v době propuknutí oparu pomohl k rychlejšímu hojení.

V mezidobí bez oparu jsem užívala čistý lysin – ten funguje preventivně. Doporučená dávka je 1500mg za den. Já jsem užívala maximálně 1000mg denně (měla jsem dostatečný příjem z potravy). Kvalitní lysin seženete např. zde.

Lysin je dobrý pro podporu imunitního systému, zlepšuje vstřebávání kalcia, podporuje produkci kolagenu. Neužívejte ho však více než je doporučená dávka. Nadbytek lysinu může vést k bolesti břicha, průjmu a k poškození ledvin.

Pár rad, které je také dobré dodržovat

     1. Spánek

Dobře spěte. Kvalitní spánek prospívá imunitnímu systému. Odpočinuté tělo je plné energie a snadněji odolává různým náporům z okolí – včetně virů a nemocí. Není nutné spát 10 hodin denně. Jde hlavně o kvalitu spánku. K tomu vám pomůže spát v tmavé tiché místnosti s teplotou max. do 20 stupňů. Neusínejte u televize anebo s mobilem v ruce.

     2. Naše mysl a pozitivní přístup

Věřte si a věřte tomu, že se oparu brzy zbavíte. Představujte si, jak se virus postupně oslabuje a jak to bude úžasné, až budete mít od oparu pokoj. Říká se tomu vizualizace. Je velmi účinným nástrojem pro správné nastavení mysli a podporuje samoléčebné procesy našeho těla. Zkuste si takové malé duševní cvičení každý den – třeba večer před spaním.

Snažte se vyvarovat stresu. Neberte si věci příliš osobně, mějte nadhled. Choďte často do přírody a snažte se relaxovat. Naše zdraví začíná ve zdravé mysli.

A za jak dlouho se oparu zbavíte?

Jako první změnu byste měli pozorovat delší intervaly mezi propuknutím oparu. Postupně by se měl přestat objevovat. Já jsem se oparu úplně zbavila po 5 měsících. Nějakou dobu totiž trvá, než se naše tělo „očistí“.

Většinou se doporučuje dodržovat výše zmíněné rady 6 měsíců. Po této době (pokud se opar neobjevil) lze pomalu vše zařazovat zpět do jídelníčku.

Já se i nadále snažím jíst méně potravin, které by mohly přispět k aktivaci viru. Vyhýbám se hlavně arašídům, lilku, rajčatům a bramborám.

Bohužel je pravda, že jakmile jednou v těle herpetický virus máme, nelze se ho zbavit. Můžeme ale ovlivnit to, aby se nám neprojevoval ve formě oparu. Já tomu říkám, že ho můžeme „uspat“. Takže ano, proti oparům se dá bojovat. Jen je třeba znát správné zbraně 🙂 A ty už teď znáte!

Tak seberte ty účinné přírodní zbraně a hurá na ně!

Napadá Vás nějaký dotaz? Neváhejte mne kontaktovat. Ráda Vám pomohu.

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů