Právě jsem dokončila svůj ranní rituál čištění dutiny ústní a zubů. Je to přesně 10 dnů co denně používám čistič jazyka a metodu oil pulling (převalování oleje v ústech). Jsem s výsledky tak nadšená, že je chci sdílet s ostatními.
Asi před měsícem jsem dostala jako dárek od mojí sestry čistič jazyka. Tak jsem se na tu věcičku podívala a řekla si, no dobře, někdy to vyzkouším.. Nemyslela jsem si, že bych něco takového potřebovala. Zuby si čistím pravidelně, občas jsem si kartáčkem přejela i po jazyce. Troufám si říct, že moje ústní hygiena je velmi dobrá. Dentální hygienistka se mnou nemá téměř žádnou práci 🙂
To by ale nebyla moje sestra, kdyby se mě nenápadně nesnažila naučit něco nového. Právě prošla dalším stádiem vzdělávání v Ayurvédě. Zmínila se o oil pulling a o vynikajících účincích na celkové zdraví. Také mi vysvětlila, jak důležité je používání čističe jazyka. No a to bych nebyla zase já, kdybych to také nechtěla vyzkoušet a nastudovat si více tu medicínskou stránku věci 🙂
Jde o Ayurvédskou metodu starou přes 1000 let. Funguje tak, že olej, který převalujeme v ústech, se rozprostírá kolem zubů a dásní a natahuje na sebe bakterie. Dokonce i ty, které se ukrývají v pórech a mikrootvorech ve sklovině zubů. Čím déle olej v ústech převalujeme, tím více bakterií je nataženo. Minimální doba je 15 minut, ideálních je 20.
Většina mikroorganismů, které žijí v dutině ústní, jsou jednobuněčné organismy. Povrch těchto buněk je tvořen lipidovou membránou. Když přijdou bakterie do kontaktu s olejem, tuk a tuk (=lipidy) přilnou k sobě. Takto dochází k „natažení“ bakterií do oleje.
Nejlepší je organický kokosový olej. Obsahuje vitamin E (antioxidant) a hlavně kyselinu laurovou a monolaurin – ty mají silné protibakteriální a protiplísňové účinky. Dále obsahuje též vitamin A (důležitý pro imunitu), vitamin D (pro silné kosti a zuby) a vitamin K (důležitá role v krevní srážlivosti). Dále se dají použít olej sezamový (vyzkoušela jsem) anebo slunečnicový.
Sezamový olej nebyl špatný, ale připadal mi více hustý. Poté, co jsem si přečetla benefity oleje kokosového, už bych neměnila. Kokosový olej je díky obsahu kyseliny laurové silným bojovníkem proti Streptokokovi mutans, který je znám jako nejčastější bakterie způsobující zubní kaz. Sezamový ani slunečnicový olej podobné antibakteriální složky neobsahují. Takže budou fungovat v natažení bakterií, ale již nemají další benefity.
Ústa jsou brána do celého těla. Čistá ústa obsahují 1000-100 000 bakterií na každém zubu. Nevyčištěná ústa 100 milionů až miliardu. Netvrdím, že všechny bakterie jsou škodlivé. Ale ty, které jsou nežádoucí, mohou způsobit problémy v celém těle. Při zánětu dásní dochází k překrvení dásní a to je pro bakterie snadná cesta do krevního oběhu. Takto začnou rychle kolovat v těle.
Kromě zubního kazu se např. výše zmíněný Streptokok mutans může podílet na vzniku zápalu plic, zánětu mozkových blan anebo zánětu čelistních dutin. Těhotné ženy díky hormonálním změnám často trpí na záněty dásní. Byly popsány případy, kdy se bakterie pronikající do oběhu těhotné ženy spolupodílely na předčasném porodu (proto také těhotné ženy chodí na prohlídky k zubaři).
Ayurvédská medicína popisuje další celkové účinky oil pulling metody: může pomoci odstranit chronické bolesti hlavy, migrény, kožní problémy (akné, ekzém, lupénka, vyrážky). Vysvětluje to tím, že díky pravidelnému odstraňování nežádoucích bakterií dochází k detoxikaci těla a tím k celkovému zlepšení našeho zdraví.
Podstatné zlepšení popisují také lidé, kteří trpěli zápachem z úst (tzv. halitózou). Zápach z úst může být velmi nepříjemný společenský problém. Způsobují ho v 85-90% bakterie v dutině ústní – hlavně anaerobní, které žijí v zadní části jazyka, ve které je méně slin, hůře se čistí a zůstávají tam zbytky jídla, hromadí se mrtvé epitelové buňky a hlen z nosohltanu. To vše poskytuje živnou půdu pro nechtěné bakterie.
Bakterie ze zadní části jazyka nejlépe odstraníme pomocí čističe jazyka v kombinaci s metodou oil pulling. Obyčejný kartáček na zuby není přizpůsoben čištění povrchu jazyka. Proto jeho používání není dostatečné.
Na povrchu jazyka se tvoří během dne a hlavně během noci povlak. Tento povlak je známkou přítomnosti toxinů v našem těle. Čím silnější povlak – tím více toxinů. Klasická a hlavně východní medicína popisuje vždy druh povlaku na jazyce.
Ayurvédská medicína bere stav jazyka velmi vážně. Různé části jazyka totiž odpovídají jednotlivým orgánům – plíce, srdce, žaludek, játra, ledviny, střeva. Čistič jazyka nejen odstraňuje povlak ale zároveň masíruje a stimuluje místa na jazyku spojená s orgány. Tím dochází k aktivaci jednotlivých orgánů a nastartování metabolismu.
Doporučuji vám pořídit si kovový čistič. Plastové škrabky na jazyk nejsou zdaleka tak účinné a nedokážete s nimi provádět techniku správně. Čištění jazyka je důležité hlavně po ránu, kdy je povlak na jazyce největší. Tahem vždy zezadu (kde je bakterií nejvíc) dopředu, následně opláchneme čistič teplou vodou a opakujeme 7-14x. Buďte jemní, nedřete jazyk – snadno může dojít k poranění.
Ráno vstanu, nic nepiju ani nejím, dokud nemám celý rituál hotový. Nechcete všechny bakterie a toxiny polykat – nejdříve je chcete odstranit!
1) První věc: lžíci kokosového oleje rozpustím v ústech a převaluji olej po dobu 15 minut. Většinou u toho něco dělám, protože je to celkem dlouhá doba 🙂 Pokud budete mít pocit, že jste si nabrali velkou porci, nepolykejte!!! Raději vyplivněte a vemte si novou menší porci. Po 15 minutách vyplivnu (doporučuje se do odpadkového koše nebo toalety – ne do umyvadla – ucpává se odpad). Vypláchnu ústa teplou vodou a vyplivnu.
2) Následuje čištění jazyka. Tahem zezadu dopředu jemně odstraňuji povlak. Snažím se dosáhnout co nejvíce dozadu. Pokud se vám zvedá žaludek, zkuste jazyk zrelaxovat a při tahu vydechovat – pomáhá to. Opakuji cca 10x. Pokaždé čistič opláchněte.
3) Nyní si vyčistím zuby klasicky kartáčkem a zubní pastou (používám přírodní).
4) Na závěr si dopřeji krátkou masáž dásní s trochou kokosového oleje, který si dám na prst.
Počítejte s tím, že vám tento rituál zabere cca 25-30 minut. Ale jak jsem psala výše – ten čas se dá využít, nemusíte stát celou dobu před zrcadlem a dívat se na sebe 🙂
Vřele vám mohu tuto metodu doporučit.
Pokud máte také rádi svoje tělo a chcete pro něj něco dobrého udělat, vyzkoušejte oil pulling a čištění jazyka. Dopřejte si svěží pocit každý den! Pokud máte nějaké dotazy anebo chcete sdílet vaši zkušenost, neváhejte a napište mi. Tak hurá na to!
Hledáte inspiraci pro zdravé rychlovaření? Připojte se k naší skupině nadšenců na facebooku. Baví vás Instagram? >> sledujte doktorka_fit
Zajímá vás psychosomatika? Jak naše mysl ovlivňuje to, jak se cítíme? Přečtěte si třeba článek o bolestech v krku anebo bolestech lokte. Naše hlava a tělo jsou propojené, o tom není pochyb 🙂
Pěkně napsaný a hlavně užitečný článek 🙂 mam dotaz proč olej nepolykat? A kde seženu tu kovovou škrabku, děkuji 🙂
Dobrý den Kristýno, děkuji 🙂 Olej se nedoporučuje polykat z toho důvodu, že jsou v něm již obsažené bakterie z dutiny ústní a při jeho polknutí byste si tak tyto bakterie dopravila přímo do zažívacího traktu. Kovovou škrabku seženete v internetových obchodech – našla jsem na biooo.cz anebo zadejte do heureky. Pokud máte možnost objednat z amazonu tak tam je větší výběr. Cenu bych volila do 200 Kč. Hezký den a dejte vědět, až metodu vyzkoušíte 🙂
A víte, že bakterie, které si na povrchu zubu sami napěstujeme jsou ta nejvíc bio-eko-raw bílkovina, kterou tak jako tak 24hodin denně polykáme? A naprosto nelze se tomuto procesu vyhnout!!!
Jazyk, jakožto i veškerá naše sliznice a kůže svůj povrch každých cca 24hodin deskvamuje a tedy (pokud samozřejmě netrpíme nějakou /většinou celostní/ komplikací) je zcela zbytečné jej čistit. Bakterie tvoří strukturu pouze na povrchu zubu. Tam je namístě s nimi jemně a velice detailně mechanicky zamíchat, a to především v oblasti pod dásní, zejména však v mezizubí! A to velice pečlivě naměřenými a detailně nacvičenými mezizubními kartáčky. Pasty či oleje netřeba.
Dobrý den Lucie, děkuji Vám za Váš zajímavý komentář. Věřím, že mají bakterie v naší ústní dutině svou roli. Pravda však je, že se účastní na tvorbě zbního kazu. Proto si také čistíme zuby a mezizubní prostory – abychom odstranili zubní plak, ve kterém se právě bakterie udržují. Ano máte pravdu, nelze se polykání bakterií zcela vyhnout. Lze jej však eliminovat právě scrapingem. Čištění povrchu jazyka osobně považuji za běžnou součást hygieny dutiny ústní, stejně tak jako používání zubního kartáčku, jednosvazkového zubního kartáčku a různých velikostí mezizubních kartáčků doporučených dentální hygienistkou. Nepoužívám komerční ústní vody. Místo nich používám organický nefiltrovaný kokosový olej. Mám zdravé dásně a zuby jako nikdy předtím. Navštěvuji 2x ročně dentistu a 1x ročně dentální hygientistku. Opakovaně jsme se shodli na tom, že mám špičkový stav ústní dutiny. Dentální hygienistka mi říká, že „na mně nemá co dělat“. Proto v článku sdílím své zkušenosti a snažím se lidi motivovat k tomu, aby se o svou ústní dutinu starali. Mějte krásný den, Sylvia.