Psychosomatika a vysoký krevní tlak

Určitě si také občas řeknete “to mi teda zvedlo tlak”. Běžná reakce našeho organismu je, že při stresové situaci, naštvání, strachu či bolesti dochází vlivem vyplavení stresových hormonů adrenalinu a noradrenalinu ke vzrůstu krevního tlaku. Taková jednorázová reakce je normální a nejedná se o poruchu. 

Pokud ale trvale naše tělo reaguje na dané situace tím, že nám vzrůstá krevní tlak, zde je třeba zjistit, proč tomu tak je. 

Vysoký tlak sám o sobě “nebolí”. Pacienti často přicházejí do ordinace s potížemi jako závratě, točení hlavy, hučení v uších, mžitky před očima, bolesti hlavy, potíže se spánkem, únava, nevýkonnost. Naměřený vysoký tlak je pak leckdy pro pacienta překvapením.

Většina tj. 95% pacientů s vysokým tlakem trpí tzv. esenciální čili primární hypertenzí. Takto nazýváme hypertenzi, u které neznáme přesnou příčinu. Popisují se rizikové faktory, které ke vzniku vysokého tlaku přispívají. Mezi nejčastější z nich patří kouření, obezita, genetická predispozice, nadměrný přívod soli a také stres

Máme také typy osobností, které mají k vysokému tlaku sklony.

  • psychosomatická medicína popisuje typ zvaný perfekcionista 

Jako příklad uvedu 42-letou paní, která přichází vždy skvěle upravená protože dbá o svůj zevnějšek, mluví velmi spisovně, je dochvilná, vždy přijde přesně na čas, vše má správně spočítané, zapsané. Z jejího obličeje a držení těla lze vyčíst jakési napětí, kterému říkám ”že je v tenzi”.

U těchto typů osobnosti je jejich perfekcionalismus vlastně jen určitý způsob přizpůsobivosti, za kterou se ale skrývá problém s autoritou. V osobě se pak pere závislost na autoritě (lékař, ke kterému musí chodit, je na jeho pomoci závislá) s nespokojeností, zklamáním a agresivním napětím (proč mám ten tlak vysoký a musím chodit k tomuhle lékaři, nic mi nepomáhá, jsem se sebou nespokojený/á, selhal/a jsem). Napětí (tenze), které v sobě podvědomě mají, pak způsobuje právě nárůst krevního tlaku.

  • druhý typ osobnosti, která má strach z ohrožení a ponížení

Druhý typ osobnosti se sklonem k hypertonii jsou lidé, kteří si neumí své emoce připustit a zejména je nedokáží zpracovat. Bojí se totiž, jak by na ně okolí reagovalo. Často tedy situace, která by mohla znamenat jejich ohrožení nebo ponížení, způsobí zvyšování krevního tlaku.

Jako příklad zde uvedu 55-letou paní, která řeší velmi složitou situaci se svým tatínkem, o kterého doma pečuje. Tatínek trpí těžkou formou stařecké demence, většinu času je dezorientovaný, neudrží moč ani stolici, kálí mimo toaletu a stolici pak rozmazává po zdi a po sobě, odešel jednou z domova a ztratil se atd… Zkrátka velmi těžko zvladatelná situace pro pečující dceru. Tato paní zvažuje, že by tatínkovi zařídila pobyt v domově pro seniory s dohledem. Ta představa, co na to ale řekne okolí, zbytek rodiny, její kamarádi…že se na tatínka vykašlala, zbavila se ho…a že takhle dopadl..je to pro ni velmi ponižující…

Podobné situace “co by na to řekli kolegové v práci, kamarádi, manžel/ka” jsou v praxi celkem časté. Je až alarmující, jak moc nám záleží na tom, co si o nás budou myslet ostatní. 

Je velmi užitečné se od těchto myšlenek naučit odpoutat, žít si svůj vlastní život podle toho, jak se to líbí nám a ne jak nám to radí ostatní.

A co tedy udělat pro sebe?

Určitě všem pomáhá pravidelný pohyb či sport – v každém věku!!!! Při pohybu dochází k odstranění výše zmiňovaného napětí a agresivity. Navíc se po každé pohybové aktivitě vyplavují v těle tzv. endorfiny, které nám přinášejí dobrý pocitdobrou náladu

Pokud máte problém se zpracováním svých emocí a pocitů, máte z něčeho strach a nevíte jak se ho zbavit, máte pocit, že nevíte jak si se svými myšlenkami poradit, pak doporučuji zkusit psychoterapie. Je několik druhů psychoterapií a zkušený terapeut zvolí tu ideální pro vás. Psychoterapie je tak trochu běh na dlouhou trať ale vyplatí se – efekt má obrovský.

A pak mohu doporučit mít kolem sebe okruh přátel, kteří jsou opravdovými přáteli. Nesoudí vás, berou vás takoví jací jste a nemají potřebu řídit váš život protože ten svůj mají dostatečně naplněný.

Pokud máte možnost si občas krevní tlak změřit, udělejte to. Vždy je jednodušší odstraňovat příčiny v začátku, kdy ještě nejsou nabalené další potíže. Čím dříve se na příčinu přijde, tím dříve se nám podaří vrátit váš tlak do normy a vás do pohody.

Každý si naštěstí můžeme vybrat, kterou cestou se vydáme 🙂

Pokud vás psychosomatika zajímá, můžete si přečíst jak s ní souvisejí bolesti v krku.

Co to vlastně psychosomatika je si přečtěte zde.

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře
  1. Saša napsal:

    Moc hezky napsané. Sama trpím na vysoký tlak a lékař mi říká, že už se toho nikdy nezbavím. Chtěla bych ho však i přesto minimalizovat a kdo ví, třeba se dostane do normálu. Našla jsem se v obou typech osobností, takže mám asi velký sklon k vysokému tlaku 🙂 Ještě jsem nikde nenarazila na takový popis možné příčiny, opravdu přínosné. Těším se na další články.

  2. MUDr. Sylvia Ghattasová napsal:

    Sašo, děkuji 🙂 Určitě jste na dobré cestě ke snížení Vašeho krevního tlaku. Vše začíná především v našem odhodlání něco změnit. Určitě vydržte a kdybyste chtěla nějaké tipy a rady, jsem Vám velmi ráda k dispozici. Sylvia

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů