Kdy je třeba myslet na psychosomatickou příčinu u potíží popisovaných jako tenisový a oštěpařský loket?
U lidí, kteří mají zaměstnání nebo sport, při kterém přetěžují svaly horních končetin, nás tolik bolesti úponů svalů kolem lokte nepřekvapí. Jedná se o jednostranné přetěžování, na které pomůže klid, rehabilitace, ortéza, přeučení pohybových vzorců. Někdy může pomoci léčba rázovou vlnou. Při neúspěchu pak nezbývá nic jiného, než se zamyslet nad změnou profese či omezením vykonávaného sportu.
Jako příklad uvádím 32-letou pacientku, která si stěžovala na bolesti obou loketních kloubů. Pálivé bolesti ji v noci budily, měla pocit, že se jí kroutí ruce, musela je obě držet natažené. Časem začaly bolesti vyzařovat dolů do předloktí a nahoru na paže. Potíže trvaly zhruba 2 měsíce.
Pracuje jako asistenka, zhruba třetinu své pracovní doby stráví prací na počítači. Zbytek času pomáhá s chodem kanceláře, zařizuje různé akce, cateringy atd.
Probraly jsme spolu správné ergonomické sezení u stolu, výšku monitoru a klávesnice. Veškeré instrukce následovala svědomitě. Domluvily jsme se na rehabilitace – docházela na vířivku, cvičení, laserovou terapii, elektroléčbu, zkusily jsme kineziotaping.
Po necelém měsíci rehabilitační péče jsme se znovu viděly v ordinaci. Bolesti loktů byly o něco mírnější, ale stále trvaly.
Daly jsme se do řeči. Pracuje jako asistentka, je velmi svědomitá, vše zvládá. Moc jí tato práce ale nebaví. Má nabídku lepšího místa. K tomu si ale potřebuje dodělat vysokou školu. Všichni jí říkají, že je ta škola těžká. Má z toho strach. Má strach, že nezvládne změnu. Má možnost velkého kroku, ale bojí se. Už jí to hlodá v hlavě několik měsíců. Chce svůj život změnit, nechce dělat asistentku napořád. Co když selže? Co když se to nepovede? Všichni budou mít pravdu. Všichní jí to přece říkali…
Bolesti lokte totiž velmi často přicházejí, když máme strach ve svém životě něco změnit. Jsme nespokojení se současnou situací a neumíme “bouchnout do stolu” a říct dost!
Podobně se s tenisovým loktem sekávám u lidí, kteří potřebují ve svém zaměstnání nebo rodině “ostré lokty”. Potřebují je na to, aby se prosadili, aby uspěli, aby je někdo přijal. Musí neustále svými lokty odstrkovat soupeře, prodírat si cestu.
Dalším příkladem jsou velmi ambiciózní lidé, u kterých si bolestí lokte tělo říká o umírněnost, pauzu. Takoví lidé mají často přehnané nároky sami na sebe, chtějí za každou cenu zvítězit. Ve všem. Jsou schopní „jít přes mrtvoly“.
U ambiciózních lidí je třeba ubrat z přehnaných nároků v životě, nepřetěžovat se. Umět se na chvíli zastavit, odpočinout si a netlačit na pilu.
U naší asistentky je důležité nebát se změn. Rehabilitace jí pomohla jen zčásti. Zásadní je nyní zaměřit se na nespokojenost s její současnou situací a zjistit, co se dá dělat jinak a za čím je třeba jít.
Pokud máme nutkání něco změnit, máme své sny, je třeba za nimi jít a začít si je plnit. Postupně. Žádná změna není lehká a úspěch se málokdy dostaví ze dne na den. Je třeba to tak přijmout a nebičovat se.
Strach je velká brzda. Stejně tak jako nekonečná očekávání. Nečekejme na nic a neočekávejme od ostatních pochvalu, uznání, obdiv, přijmutí. Když cítíme, že to chce změnu, jděme si za „tím“. Krok za krokem. Každá snaha bude nakonec odměněna. A stejně tak bude odměněna i naše snaha začít!
Zajímá Vás něco více z psychosomatiky? Přečíst si můžete o bolesti v krku nebo krevním tlaku.
Jak vlastně psychika ovlivňuje naše tělo? Více se dozvíte zde.