Bušení srdce, odpočinek a naše priority

Velmi často se ve své praxi setkávám se stížnostmi typu “buší mi srdce, jakoby mi přeskakuje srdce, když si lehnu na bok, tak mě bolí srdce, píchá mě u srdce” apod. 

Příběh 26-letého muže:

Přichází s tím, že ho asi měsíc bolí na prsou, buší mu srdce tak, že nemůže v noci usnout. Cítí tepání až v krku. Má návaly do hlavy, bojí se. Doma si opakovaně naměřil vyšší tlak a rychlejší tep. 

Při odebírání anamnézy zjišťuji, že je to pracovitý muž, který dennodenně kromě toho, že chodí do svého zaměstnání, pracuje do noci na rekonstrukci starého domu. Jeho přítelkyně totiž čeká miminko a on si moc přeje, aby si miminko z porodnice přivezl do nově opraveného domu. A tak maká, skoro nespí, je moc natěšený a zároveň vystresovaný, že nestíhá. 

A tak si společně povídáme o tom, jak je pro naše tělo důležitý pravidelný odpočinek, že jediné, co nepočká, je naše zdraví. On se mnou souhlasí, ale stejně si vede svou. Já ho chápu. Bude to jejich první miminko, nemohou se dočkat. Má přijít na svět začátkem března, do té doby chce mít hotovo.

Mým heslem je, že nikdy není dobré bagatelizovat obtíže a svádět v první řadě vše na psychiku a vyčerpání. Proto jsme i tomuto muži udělali různá vyšetření (EKG, přeměření tlaku a pulzu, RTG, krevní odběry). Výsledky nám vyšly všechny v pořádku. Tato zpráva ho trochu zklidnila. 

Jednoho dne se ozve telefon, volá tento muž a překvapeně a radostně sděluje, že je tatínek! Miminko přišlo na svět o 3 týdny dříve! No to bylo překvápko!

Poté, co si rodiče přivezli miminko domů, je vše jinak. Radost a hlavně veškeré povinnosti kolem nového člena rodiny absolutně převršily tatínkovy obtíže. Nyní tvrdí, že na ně v podstatě zapomněl. Otázka je, zda vymizely nebo se jen někam odsunuly… To, že se naše obtíže dočasně „překryjí“ něčím jiným (povinnostmi, prací apod.), není řešení! Naše tělo dlouhodobě obalamutit nelze.

Dlouhodobý nedostatek spánku vede k vyčerpání organismu s dalšími důsledky (pokles imunity, hormonální nerovnováha, potíže s krevním tlakem, zažívací obtíže, změny nálad). Neustálé upřednostňování všemožných povinností a odsouvání hodnotného odpočinku na později není dobrá cesta. 

Co z toho plyne?

Ve svém každodenním shonu je třeba si přeskládat své priority, naučit se odlišovat, co je nepodstatné a co vyžaduje pozornost

Nesoustřeďme se v našich životech na nedůležité věci. Neplýtvejme svoji energii na drobné nevýznamné „bitvy“. Nenechme se zatáhnout do koloběhu zbytečností, které nás každý den zaměstnávají.

Važme si toho, že se každé ráno probudíme do nového dne. A hlavně! Važme si svého těla a zdraví

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů