Proč bude vaše tělo milovat kokosovou vodu

Včera jsem narazila na asijský obchod, kde měli ve výprodeji mladé kokosy. Vzala jsem si jich rovnou 5! Po přečtení tohoto článku už nebudete také chtít pít nic jiného!

Kokosová voda je plná vitaminů a minerálů. Obsahuje zejména draslík, sodík, hořčík, mangan, vitamin C, vitaminy skupiny B, enzymy.

Pozor na záměnu kokosové vody s kokosovým mlékem. Rozdíl je v tom, že kokosovou vodu najdete uvnitř mladého zeleného kokosu. Voda má mírně nasládlou chuť a je nízkokalorická – narozdíl od kokosového mléka, které se lisuje z dužiny již zralého hnědého kokosu, používá se na vaření a má o poznání více kalorií.

Účinky kokosové vody na naše tělo:

 • Pomůže vám při pročištění organismu – tzv. detoxikaci. Obsahuje 95% vody a 5% specifických látek = enzymů, které dokáží nastartovat metabolismus.
 • Při pravidelném užívání umí odstraňovat z těla toxiny a látky, které naše tělo zatěžují. Pomáhá dokonce lidem trpícím na migrény – snižuje počet a intenzitu migrenosních záchvatů.
 • Látky v kokosové vodě zpomalují proces stárnutí a mají protinádorové účinky. A to díky vysokému obsahu hormonu kinetinu, který chrání buněčnou DNA před poškozením, má antioxidační účinky a podporuje růst nových buněk. Proto se také používá v kosmetickém průmyslu při výrobě anti-aging produktů.
 • Pravidelné popíjení zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů.
 • Dá se použít při dehydrataci. Tím, že obsahuje spoustu elektrolytů, je lepší než leckterý rehydratační roztok používaný např. k léčbě průjmových onemocnění.
 • Tím, že kokosová voda obsahuje minerály a cenné látky, pomáhá při fyzickém vyčerpání a chronické únavě.
 • V asijských zemích se také používá ke zmírnění ranních nevolností u těhotných žen.

Sportovci rádi vyhledávají tento nápoj z důvodu ideálního složení elektrolytů, které se podobá složení lidské krevní plazmy.

Čerstvá kokosová voda se dá podávat dokonce i novorozencům, protože má podobné látky (např. kyselinu laurovou), které se vyskytují i v mateřském mléce.

Tak už zjišťujete, kde tento zázrak seženete?

Pátrejte ve svém okolí – nejčastěji je snadné sehnat jej v asijských obchodech či tržnicích, v některých obchodech se zdravou výživou.

Jedna důležitá poznámka: po sklizni se před transportem z čerstvého kokosu odstraňuje povrchová zelená část. Proto v obchodech v Čechách mladý kokos neuvidíte zelený.

Nejčastěji bude vypadat takto:

Když se vám nechce nikam chodit a pátrat, další možností je objednat si kokos online třeba zde (klikněte na modrý odkaz): https://www.rohlik.cz/?productPopup=1305549-kokos-mlady-orezany-1ks&_ref=whisper&lm=0&wp=1

A pokud z jakéhokoliv důvodu neseženete kokos, i pro tento případ je zde alternativa – kokosová voda v plechovkách či jinak balená. Zde pozor! Pečlivě vždy čtěte etikety a hledejte informaci, kolik procent kokosové vody opravdu obsahuje. Ideálně sáhněte po té, kde je uvedeno 100%. Čím méně procent kokosové vody, tím vyšší je obsah obyčejné vody a cukru. A za to se nám platit nechce 🙂

A pokud jste přece jen dali přednost kokosu a máte už ho doma, možná dumáte nad tím, jak se do něj dostanete 🙂 Stálo mě to pár pokusů, při kterých jsem málem zničila nůž nebo to někdy vypadalo, že si useknu ruku 🙂

Jak si doma kokos otevřete?

Použijte velký kuchyňský nůž. V jedné ruce pevně držte kokos a druhou rukou vysekejte nožem kolem horní špičaté části kokosu tvar pětiúhelníku. Chce to trochu cviku. Snažte se používat tu část nože, která je blíže k rukojeti. Špičkou nože to moc nefunguje.

Objeví se bílá dužina, do které vyřízněte otvor, zasuňte brčko (ideálně ekologické 100% rozložitelné) a vychutnejte si lahodnou tekutinu. Poté vydlabejte lžící dužinu a dejte si ji jako dezert - vynikající!!!

Nejideálnější je samozřejmě vyrazit někam za exotikou a dát si čerstvě otevřený mladý kokos, kdy prodejci přímo před vámi odseknou špičku, vy si vypijete lahodnou vodu a pak vám kokos rozpůlí a vy vydlabete dužinu… To je prostě ráj!!! Tak třeba se někomu z nás poštěstí ♥

Na zdraví!

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře
 1. O mladém kokosu už jsem slyšela, ale konečně vím, proč přesně ho pít pro svoje zdraví. Díky za tipy.

  • MUDr. Sylvia Ghattasová napsal:

   Lucie, jsem ráda, že jsi v článku našla užitečné informace. Pro mne je kokosová voda taková lahůdka, kterou si dávám místo dezertu. A navíc je zdravá! 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů