Bolest v krku z pohledu psychosomatiky

Co nám naše tělo naznačuje bolestí v krku? Nebudu se zmiňovat o klasických příčinách bolestí v krku při nachlazení. Zaměřím se na psychosomatiku.

Bolest v krku nám může poukazovat na to, že máme problém hovořit o svých pocitech otevřeně. Cítíme se pod nátlakem, jakoby nás někdo škrtil. Držíme v sobě nevyřešené problémy – ať s rodiči, dítětem, partnerem či šéfem. Tím, že v sobě potlačujeme hněv a naštvání, náš krk zareaguje zánětem. Objeví se škrabání v krku, řezání, lechtání, bolest, píchání. 

Vzpomeňte si na sousloví “už mi to pěkně leze krkem” anebo “to mi zvedlo mandle”.

V tomto týdnu jsem měla 2 zajímavé případy bolestí v krku, o které bych se s vámi chtěla podělit. 

 • 8-letá holčička

První je 8-letá holčička s opakovanými bolestmi v krku, několikrát do roka angina s léčbou penicilinem. Opakované výtěry z krku, náběry krve střídavě u pediatra, ORL lékaře. Maminka vystresovaná, úzkostná. Zemřel jí totiž v dětství blízký člen rodiny a ona má nyní jen tuto jedinou dcerku. Děsně se bojí, aby se malé něco nestalo. A tak ji přehnaně kontroluje, ochraňuje, opakovanými dotazy se ujišťuje, zda je v pořádku.

Tatínek je trochu odstrčen na druhou kolej protože veškerá pozornost je soustředěna na dcerku. Tím se tak trochu narušil vztah maminka – tatínek. Dítě se tak dostává do velmi komplikované situace, ve které se necítí dobře a bezpečně. Na jedné straně vnímá věčně vystrašenou maminku a na druhé straně necítí oporu od tatínka, protože ten je z role tak trochu maminkou nevědomě vyšachován.

Oba rodiče to samozřejmě myslí dobře, jen si neuvědomují, jak moc jejich holčička vše vnímá. Bohužel je ale stále moc malá na to, aby vyjádřila své pocity slovy a tak na svoji nespokojenost upozorňuje její tělíčko jinak a volá o pomoc. A sice bolestí v krku. 

 • 16-letá slečna

Dále bych vám chtěla popsat příběh 16-leté slečny, která opakovaně přichází v doprovodu své maminky. Maminka je mluvčí. Ačkoliv kladu dotazy dceři, která nad odpovědí chvíli přemýšlí, než stačí něco říct, maminka okamžitě přebírá slovo. Dcera neustále stůně, pořád jí bolí v krku. Vyšetřena již byla na vše možné a nikde nic, snad jen lehce zvětšené krční mandle.

Cílenými dotazy zjišťuji, že dcera svůj volný čas tráví doma, nemá žádné kamarádky, žádné koníčky. Je pořád doma, protože „tak se jí nemůže nikde nic stát” říká maminka. Maminka za ni rozhoduje o všem. A nakonec se dceři tak trochu posmívá, že “je to takový mamánek”. No a smutným závěrem je, že maminka rozhodla o tom, že nechá dceři vyndat krční mandle aby měla pokoj od bolesti v krku…

Slyšeli jste někdy rčení “zvedlo mi to mandle”? Ono je na tom totiž dost pravdy. Dceři nejspíše často maminka zvedá mandle svými panovačnými a jednostrannými rozhodovacími projevy. Dcera ale nemá dostatek sil na to, aby vyjádřela své emoce. A tak svou dominantní matku tiše trpí a dále svůj hněv ukrývá v sobě. Možná je i tak trochu naštvaná, že se neumí bránit. Jen se teď obávám, že vyndání krčních mandlí tento problém nevyřeší…

Krční mandle jsou totiž velmi důležitou součástí našeho těla. Je to místo, kde vznikají imunitní buňky a je to první brána, kde naše tělo bojuje s nechtěnými vetřelci z venkovního světa. 

Vyndáním krčních mandlí odstraníme tuto “bránu” a tím přiděláme práci imunitnímu systému. Respirační infekty se poté z hltanu a hrtanu přesouvají na průdušky a plíce, protože “pracovitým bojovníkům v mandlích” byla daná výpověď

Dejme svým dětem volnost v projevu. Vyslechněme si jejich přání a starosti. Nechme je se rozvíjet. Udělejme si čas na to si na chvíli společně sednout a jen tak si popovídat. Děti potřebují cítit, že domov je pro ně bezpečné místo. Jakékoliv neshody mezi rodiči, úzkost a strach ze strany dospělých či přehnanou dominanci rodičů vnímá každé dítě velmi silně. 

A protože dítě nedokáže slovně popsat svůj strach a své pocity, velmi často dochází k projevům psychosomatickým. 

O psychosomatice si můžete také přečíst v mém předchozím článku.

Zajímá vás souvislost bolestí lokte a naší psychiky? Anebo se chcete dozvědět něco zajímavého o naší psychice a vysokém krevním tlaku?

Snažíte se zhubnout a pořád se to nedaří? Zkuste si přečíst o obezitě a psychosomatice.

Trápí vás hemoroidy, jste zoufalí a už jste vyzkoušeli snad všechno? Možná najdete odpověď zde.

Zdravá mysl + zdravé tělo = být FIT. Pokud máte dotazy či chcete něco zkonzultovat, budu se těšit na Váš email zde.

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře
 1. Moc děkuji za článek.Ve své praxi v lékárně i v homeopatické poradně se stále setkávám s lidmi,pro které je něco takového velmi překvapující.
  Díky za sdílení konkrétních situací.

  • MUDr. Sylvia Ghattasová napsal:

   A já Vám děkuji Veroniko za to, že také pečujete o zdraví klientů a šíříte dál své vědomosti!

 2. Anička napsal:

  Také děkuju za článek. Je důležité, aby o tomhle vědělo co nejvíce lidí, a aby se s tím pracovalo. A ze všeho nejdůležitější je osvěta.

  • MUDr. Sylvia Ghattasová napsal:

   Aničko děkuji! Věřím, že se postupně tak důležité informace dostanou k těm, kteří je potřebují. Jak říkáte – nejdůležitější je osvěta!

 3. Díky za jiný pohled na tradiční věci. Je krásné o tom číst a vědět, že tady najdu to pravé info pro sebe a mé děti 🙂

  • MUDr. Sylvia Ghattasová napsal:

   Děkuji Petro! O psychosomatice píši ráda a mám radost, že si nachází své příznivce. Témat je spousta takže je se na co těšit 🙂

 4. Krásný článek. Je moc důležité, aby se lidé naučili spolu otevřeně mluvit. Rodiče by měli více naslouchat svým dětem a děti se nebát vyjádřit své pocity, mluvit o to, co si myslí. Komunikace je základ každého zdravého vztahu. Těším se na další články.

  • MUDr. Sylvia Ghattasová napsal:

   Děkuji Petro, máte naprostou pravdu! Naslouchat bychom se měli naučit všichni. Je to skvělý základ pro otevřenou komunikaci a ta následně pro zdravý vztah, přesně jak píšete.

 5. Perfektní článek! Zrovna mě bolí v krku 😀 a už vím, co mi leze krkem…!
  Děkuji!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů