To máte z psychiky!

Cesta k psychické pohodě nemusí být vždy snadná. Leckdy musíme překonat spoustu překážek a přejít několik dlouhých mostů než dojdeme tam, kde se cítíme fyzicky i psychicky dobře.

Co znamená slovo psychosomatika?

Z mé zkušenosti mohu říci, že slovo psychosomatika nezní pro některé lidi stále úplně dobře. Sdělení lékaře, že se jedná o psychosomatické onemocnění nebo zkrátka “to máte od psychiky” vyvolává dojem, že jsme asi “blázni” a patříme na psychiatrii. Takto nesprávně pochopené vysvětlení brzdí vzájemnou spolupráci a možnost pomoci. V tomto článku chci jednoduše vysvětlit jak to tedy funguje.

Je složené ze dvou částí – slova psyche – což znamená duševno – tím se chápe životní situace, způsob našich reakcí na různé okolnosti, a druhá část slova je soma – což znamená tělo. Duševno a tělo od sebe nejde odpojit. Psychosomatika je celistvý způsob náhledu na člověka – na jeho fyzické zdraví (soma), na jeho životní situaci, ve které se nachází, jaké těžkosti ve své situaci řeší a jak (psyche).

Předtím, než uzavřeme potíže jako psychosomatické, je třeba vyloučit tzv. organické příčiny. To znamená vyloučit závažná onemocnění, která by tyto potíže mohla způsobovat. Zde je velkou výhodou mít znalosti obou – klasické i psychosomatické medicíny, což urychluje stanovení diagnózy a tím účinnou pomoc pacientovi. 

Jaké nemoci patří do psychosomatiky? 

Psychicky podmíněná může být v podstatě jakákoliv tělesná porucha. Velmi často se setkávám s příznaky jako zvýšené pocení, bušení srdce, bolesti hlavy, bolesti zad, bolesti kolen, kašel, ucpaný nos, potíže s dýcháním, bolesti žaludku.

A jak tedy takové onemocnění vznikne?

Jsme naučeni zvládat situace, na které jsme zvyklí. V momentě, kdy se objeví nějaká změna (nové zaměstnání, více pracovních povinností, narození dítěte do rodiny, ztráta blízké osoby, neshody v partnerství/zaměstnání, osamostatnění dětí a odchod od rodičů atd.) je naše tělo náhle nuceno vyrovnat se s novou situací. A nyní přichází do hry spoustu faktorů – to, jak jsme byli v dětství vychováváni, jak zvládala stresové situace naše matka, zda máme kolem sebe někoho, s kým můžeme své starosti sdílet apod.

Tělo se dostává do napětí, aktivují se stresové hormony, které mají vliv na srdce, krevní tlak, trávení, pohyb střev, svaly, klouby a kosti – jakoby je náš organismus stále připraven k boji s nebezpečím, je v obranné pozici. A to dlouhodobě vydržet nelze.

Proč on to zvládá a já ne?

Někdo se vyrovná se změnou v životě snadněji než jiný. Lidé mají tendence se vzájemně porovnávat, a zde může navázat další problém a prohloubení našich obtíží – vidíme, že ostatní “to zvládají” a my ne… a už se pomalu dostáváme do začarovaného kruhu, spustí se nám myšlenky v hlavě, které pomalu zahltí naši mysl a tělo začne tzv. somatizovat – to znamená, že se snaží přehodit naši pozornost jinam – např. do bolavé krční páteře. 

Když neposlechneme signály těla, které se nám tak snaží napovídat, postupně se mohou začít přidávat další potíže (bušení srdce, bolesti žaludku). Je důležité nenechávat tento řetězec rozjet příliš daleko.

Čím dříve pochopíme, kde je zdroj našich obtíží a začneme pracovat na jejich odstranění, tím dříve se zbavíme trápení ♥

Jak psychosomatika souvisí s bolestí v krku si můžete přečíst v mém dalším článku.

A slyšeli jste někdy o tom, že jsou typy osobností se sklonem k vysokému tlaku? Pokud vás zajímá, které to jsou, čtěte zde.

A co třeba bolesti lokte? Jak ty souvisí s naší psychikou?

Chcete se zeptat, jak třeba právě váš problém souvisí s psychikou a zda se na něm dá pracovat? Využijte online konzultace zdarma a napište mi – kontakt najdete zde.

Chcete se dozvídat novinky a motivovat se ke spokojenému a plnohodnotnému životu? Uvidíme se na facebooku.

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů