7 rad, jak pomůžete leteckým záchranářům v jejich práci

Přečtěte si, jak můžete přispět k zachráně života. Praktické rady jsem načerpala přímo od kolegů ze záchranné služby. Sama jsem o některých z nich neměla ani tušení. 

1) Stání pod přistávajícím vrtulníkem 

Určitě to také znáte. Ten pohled, když nám nad hlavou krouží vrtulník. Většina z nás má tendenci stát a pozorovat. Pokud se nacházíte v místě, kde má právě vrtulník přistávat, zbystřete. Pilot totiž k bezpečnému přistání potřebuje určitý prostor.

Pro zachování bezpečnosti kolemstojících osob je požadována plocha k přistání o velikosti minimálně 25 x 25 metrů. Myslete na to a ukročte raději někam stranou.

2) Přistávání vrtulníku na dálnici nebo rychlostní silnici

Pokud jste na dálnici v situaci, kdy je vpředu před vámi nehoda a vidíte blížící se vrtulník, nesnažte se auta nijak předjíždět – ve smyslu, že nehodu “objedete”. Mějte na paměti, že vrtulník k přistání v těchto místech potřebuje 2 pruhy silnice.

Velmi často situace vypadá tak, že když se rozhodne místo objet jeden řidič, následuje ho další a další. Taková situace může být extrémně nebezpečná.

Jakmile vidíte nehodu před vámi, ihned bezpečně zastavte a vyčkejte. Udělejte místo pro projetí policie, sanitky a hasičů. Nechte vrtulník bezpečně přistát.

3) Vyhodnocení ideálního místa pro přistání vrtulníku

Z technických důvodů musí vrtulník přistát na zpevněném povrchu. Pokud přistane na měkkém povrchu (rozorané pole, bahnitý podklad apod.), může dojít k zaboření kol vrtulníku, což komplikuje následný vzlet. Navíc je také obtížné na takovém povrchu manipulovat s nosítky, která mají kolečka. Z tohoto důvodu je třeba myslet na to, KDE stojíme či parkujeme své auto

Jeden příběh k pochopení tohoto bodu: řidič zaparkoval svůj automobil na zpevněné části rozsáhlého pole, stoupl si ven vedle vozu a natáčel si na telefon přilétající vrtulník. Pro pilota vznikla obtížná situace, kde přistát. Vedle automobilu nebylo dostatek místa. A i kdyby bylo, ohrozilo by to řidiče stojícího vedle vozu.  

4) Předměty ve vašem okolí, které by vás mohly zranit

Roztočená vrtule vrtulníku produkuje obrovský odpor a stává se, že předměty v okolí přistání se nadzvedávají, odpadávají různé části, mohou se převrátit nebo dokonce odlétnout. Nejčastěji jde o různé stany, altány, zahradní trampolíny, popelnice, apod. 

Pilot musí před přistáním vyhodnocovat mimo jiné i bezpečnost lidí přítomných na místě a každá pomoc z naší strany je důležitá.

U tohoto bodu chci zmínit praktickou poznámku pro maminky s kočárky. Vlivem velkého odporu vzduchu může kočárek odletět! Je proto nutné koráček pevně držet a být v bezpečné vzdálenosti.

Možná rádi lyžujete a víte, že v zimě jsou poměrně časté zásahy na sjezdovkách. Mějte na paměti, že vzedmutý sníh způsobený odporem vzduchu při pohybu vrtule může poranit váš obličej a oči.  

Chraňte se vždy tím, že budete v dostatečné vzdálenosti od vrtulníku. Minimum je 50 metrů.

5) Kdy a jak „mávat“ na vrtulník 

Pokud právě vy nebo někdo ve vašem okolí NENÍ v ohrožení života a NEČEKÁTE na přílet záchranářů, NEMÁVEJTE. Pro posádku to může být klamné znamení, že se blíží k místě zásahu. Posádka sice používá moderní navigační systémy, ale každé odvedení pozornosti může znamenat zdržení. 

Zde je naopak potřebné poznamenat opačný případ, a sice, že ČEKÁTE na přílet vrtulníku.

Důležitá poznámka:

Typický příklad z praxe:

Uvnitř domu či objektu probíhá laická resuscitace a pozemní záchranná služba (sanitka) ještě není na místě. Je-li přítomna další osoba, která neprovádí resuscitaci, pomůže to, když vyjde ven před objekt a bude mávat na přilétající vrtulník či točit nad hlavou nějakým reflexním prvkem. Může to být velký ručník, kus látky, šátek atd. Ideálně nějaké dobře viditelné barvy např. sytě žlutá nebo červená.

Pilot díky tomu okamžitě vidí objekt a hledá vhodné místo na přistání CO NEJBLÍŽE.

6) Přistání vrtulníku v blízkosti výskytu zvěře

Vrtulník je velmi hlučný a může způsobit plašení zvěře. Myslete na to, když postáváte v blízkosti koní, krav atd. Splašená zvířata mohou zazmatkovat a napadnout a poranit člověka. 

7) Záchranná akce na zamrzlé vodní ploše 

A na závěr bonus, který je praktickým návodem pro období bruslení na zamrzlých plochách.

Pokud se pod někým prolomí led uprostřed zamrzlé přehrady, je šance ho zachránit pomocí jeřábu, po kterém se z vrtulníku spustí záchranář či potapěč na laně. Jak jsem již zmiňovala výše, točící se vrtule produkuje velký odpor, který může způsobit, že křehčí led rozláme.

Pokud jste na místě, stojíte na ledě, snažíte se neúspěšně tonoucímu pomoci a víte, že je hlášen přílet vrtulníku, to nejlepší, co můžete v danou chvíli udělat, je led opustit. Odpor vrtule a tlak vzduchu mohou způsobit to, že vás vzniklá síla dotlačí k otvoru v ledu a vy skončíte ve vodě taky. Anebo může dojít vlivem velké síly k popraskání nejasně silného ledu pod vámi a ohrožení všech lidí kolem postávajících.

Takže rada a prosba záchranářů je jasná: pokud evidentně nemohu tonoucímu člověku nijak pomoci, vyčkávám PŘÍLETU záchranářů MIMO ledovou plochu. Zároveň dbám na to, aby ostatní přihlížející byli také v bezpečí.

Prosba 1: Sociální sítě a etika

Tento odstavec je o fenoménu dnešní doby – a sice pořizování videí, fotek a následně jejich sdílení na sociálních sítích. Natočit si přilétající nebo odlétající vrtulník je v pořádku.

Co mi přijde nevhodné, je natáčení průběhu zásahu, včetně zachraňovaných osob. Předtím, než něco takového budete sdílet on-line, zkuste si představit, že zachraňovanou osobou by byl třeba váš tatínek, maminka nebo dítě. Líbilo by se vám, kdyby tyto záběry poletovaly po internetu jako velká senzace? Berme vždy ohled na ostatní.

Prosba 2: Stížnosti na hluk a záři reflektorů vrtulníku

A poslední věc, která mne celkem překvapila a nikdy by mne nenapadla. Když jsem slyšela vyprávění o tom, že se občas objeví stížnost na hluk a záři reflektorů vrtulníku do oken domů, že lidi nemohou v noci spát protože je ten hluk ruší… Co k tomu říci..

Snad jen jedna rada na závěr – pokud si vybíráte bydlení či parcelu, kde chcete stavět dům a víte, že jste na podobné věci citliví, hledejte místo co nejdále od heliportu a nemocnice 🙂

Tímto článkem děkuji všem složkám záchranného systému (zdravotníkům, policistům, hasičům, Armádě ČR) za jejich skvělou práci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. 

Jsem lékařka, která neodděluje tělo a mysl. Pomohu Vám lépe porozumět, jak naše tělo a mysl fungují. Naučím Vás, jakou stravou můžete sami sobě pomoci ke zdraví. Ukážu Vám cestu k cíli - jak žít šťastný život bez zbytečných pilulek a cítit se fit. Pokud Vás zajímá více o mé cestě, čtěte zde >>
Komentáře
  1. Marie napsal:

    Skvělý a velice praktický článek! Děkuji!

    • Sylvia Ghattasová napsal:

      Děkuji za komentář Marie. Jsem moc ráda, že jste v něm našla praktické informace. O tomto tématu se příliš nehovoří a myslím, že je třeba mít základní znalosti, díky kterým můžeme jednou třeba pomoci zachránit život 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů